Tworzenie win-win w negocjacjach

Pexels Pixabay 265072

Negocjacje to proces, który może mieć wpływ na jakość współpracy, ponieważ wykorzystuje on komunikację, aby uzyskać wspólne porozumienie. Jak można osiągnąć korzystną i opłacalną sytuację dla obu stron? Odpowiedzią jest budowanie win-win w negocjacjach, w których obie strony odnoszą korzyści. W tym artykule zostaną przedstawione wskazówki, które pomogą Ci skutecznie kształtować Twoje negocjacje.

Czym jest tworzenie win-win?


Tworzenie win-win to technika oznaczająca asertywny i innowacyjny sposób rozwiązywania sporów i uzyskania kompromisu. Polega na szukaniu możliwości, by obie strony czuły się zadowolone z rezultatu negocjacji. Każda strona koncentruje się na tym, aby osiągnąć swoje cele i utrzymać pozytywne relacje i wzajemną współpracę.


Czy zainteresował Cię temat: Jakie szkolenia z obsługi klienta dla pracowników?


Tworzenie win-win pomaga zbudować zaufanie


Bez zaufania, żadne działania nie przyniosą pożądanego rezultatu. Negocjacje oparte na tworzeniu win-win wzmacniają naszym relacjom, ponieważ podkreślają wzajemny szacunek i otwartość. Tworzenie win-win zastosowane w rozmowach z kontrahentami pozwala również zbudować długoterminowe relacje, które ustabilizują i wesprą w dążeniu do korzystnych dla obu stron rozwiązań.

Aby tworzyć win-win, należy:


Aby tworzyć win-win należy oczekiwać. Każda strona powinna wyrazić swoją opinię i zaprezentować wyniki jakie chce osiągnąć. Każda strona powinna wyrażać swoje argumenty i szukać sposobów zmierzających do kompromisu. Aby realizować win-win obie strony powinny szukać wyjścia, w którym jedna strona nie poniesie większych kosztów, niż konieczne.

Tworzenie win-win może pomóc w poszerzaniu horyzontu


Negocjacje tworzące win-win pomagają nam odkrywać nowe możliwości, jakie będziemy w stanie wykorzystać. Technika ta pomoże każdej stronie w negocjacjach wzmocnić swoje położenie poprzez szukanie kompromisów. Nowe perspektywy mogą być również różne od oczekiwań lub założeń początkowych – to pozwoli poznać nowe techniki, środki i podejścia do rozwiązywania problemów.

Ogólnie rzecz biorąc


Tworzenie win-win może okazać się korzystne w negocjacjach, bez względu na to, czy rozmowy dotyczą umowy handlowej, czy handlu doradców. Technika zapewnia korzyści zarówno dla kupującego, jak i sprzedającego, dlatego jest ona tak często wykorzystywana w zarządzaniu. Tworzenie win-win pomaga zmniejszyć stres i obniżać poziomitarci, ponieważ każda strona stara się jak najlepiej wynegocjować swoją pozycję menedżerowego. Dzięki temu uczestnicy są w stanie lepiej porozumieć się i zadowolić oba strane.